“Ono što zabrinjava jeste da je dosta hladnjača odustalo od otkupa, tako da mi u Tuzlanskom kantonu imamo problem sa skladištenjem i kompletnim otkupom, jer nemamo otkupljivača”, rekao je Almir Dedić, predsjednik Udruženja malinara TK.
Trenutno tragaju za alternativom i osnovali su zadrugu, ali još nemaju potrebnu infrastrukturu.
“Proizvođači to ne mogu finansirati, tako da imamo jedan vakuum. Dosta ljudi odustaje i do sada je uništeno blizu 50 dunuma prvoklasnih zasada malina”, rekao je Dedić.
Istakao je kako je u 70 posto slučajeva riječ o socijalno ugroženim porodicama.
U Srednjobosanskom kantonu je situacija povoljnija, jer uzgajivači imaju plasman za svoje maline. Otkupljivači su čak i primali nove kooperante. Ali, cijena koju su načuli je mnogo niža.
“Prošle godine je bila 2,05 KM i nismo imali poticaje od kantona. Sada se govori o cijeni od 1,50 KM”, rekao nam je jedan od uzgajivača iz SBK.
Prošlogodišnju sezonu obilježilo je niz protesta, a malinari iz Zeničko-dobojskog kantona su čak prosuli maline po cesti. Nakon završene sezone svi su poručili kako bilo koja otkupna cijena niža od tri KM nije prihvatljiva.
Na Prvom kongresu jagodičastog voća u FBiH, koji je održan u februaru ove godine, istaknuto je kako su maline vodeća kultura kada je riječ o izvozu voća i povrća u BiH te da se svi trebaju uključiti u rješavanje problema u tom sektoru koji ima svijetlu budućnost.
Nažalost, malinari još čekaju na bolje dane. (KLIX)