VELAS Mjenjacnica Srebrenik
Srijeda, 15 Januara, 2025

Kako spriječiti širenje COVID-a u školama? Djeca i roditelji trebali bi se držati sljedećih savjeta

Prema pisanju Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC),  delta- soj virusa je puno zarazniji i može dovesti do ozbiljnijih posljedica. Kako većina djece nije cijepljena, to ih stavlja u skupinu koja je osjetljivija i koja se lako može zaraziti.

HALMED je 28.05.2021. objavio da je cjepivo protiv bolesti COVID-19 proizvođača BioNTech i Pfizer odobreno za primjenu u djece u dobi između 12 i 15 godina. Povjerenstvo za humane lijekove (CHMP) pri EMA-i preporučilo je proširenje indikacije za primjenu cjepiva Comirnaty proizvođača BioNTech i Pfizer u djece u dobi između 12 i 15 godina.

Cjepivo Comirnaty od ranije je odobreno za prevenciju bolesti COVID-19 u odraslih osoba i adolescenata u dobi od 16 i više godina, piše Ordinacija.hr.  Kako pak stoji na stranicama HZJZ-a, prioritetno cijepljenje posebno se odnosi na djecu u dobi od 12 i više godina kojima je uslijed narušenog zdravstvenog stanja utvrđeno sljedeće:

– nastava na daljinu (odnosno prethodno, prije pandemije, nastava u kući)

– pravo na pomoćnika u nastavi (ako dijete ne može biti cijepljeno, potrebno je omogućiti cijepljenje pomoćniku u nastavi)

– smještaj ili boravak u ustanovama u socijalnoj skrbi ili specijalnim bolnicama

– primjereni program školovanja uslijed zdravstvenog stanja koje uvećava rizik za teže oblike bolesti COVID-19

– izuzeće od nošenja maske (mogućnost boravka u školi bez maske) uslijed zdravstvenog stanja koje uvećava rizik za teže oblike bolesti COVID-19

– Djeca i mladi u dobi od 12 i više godina odnosno njihovi roditelji za cijepljenje protiv COVID-19 cjepivom proizvođača Pfizer trebaju se javiti nadležnom školskom liječniku u zavodu za javno zdravstvo.

Kako spriječiti širenje zaraze u školi ?

Dok se neki učenici i dalje vračaju u školu samo virtualnim putem, drugi traže načine kako ostati siguran i zaštiti druge u učionici. Evo nekoliko savjeta kako to postići ako se i vaše dijete vrača uskoro u školu.

PRIPREMA ZA ŠKOLU I UČIONICU

– Upozorite dijete koliko je važna higijena ruku i da ih moraju pravilno prati često kada su izvan doma

– Osobne stvari neka drže na jednom mjestu, u ormariću ili na svom stolu i stolici

– Maske za lice neka nose kada su u zatvorenom prostoru

– Dijete neka ostane kod kuće ako je nedavno bilo u kontaktu sa zaraženom osobom ili u slučaju da se jave kod djeteta neki od simptoma bolesti

– Pazite da škola ima plan kako se ponašati u slučaju da se javi veći broj zaraženih

ŠTO MORATE ZAPAMTITI?

– Kako bi se spriječilo širenje zaraze, dijete bi trebalo nositi masku u učionici. – Mora prati ruke kada je izvan kuće.

– Mora čistiti i dezinficirati površine koje koriste i drugi učenici.

POVRATAK KUĆI NAKON NASTAVE

– Dijete mora dobro oprati ruke –

Dezinficirajte kvake i površine u kući na kojima bi se mogao zadržavati virus

– Perite odjeću i maske odvojeno

PREVENIRAJTE ZARAZU U VLASTITOM DOMU

– Izbjegavajte stavljati školsku torbu na površine koje svi koriste, a stvari koje morate izvaditi bi bilo pametno obrisati dezinfekcijskom maramicom prije nego ih vratite u torbu

– Predmetne za školu djeteta pokušajte u kući držati odvojeno od ostalih stvari kako biste prevenirali širenje virusa

– Stvorite kutak za učenje u kući kako ne bi dolazile u kontakt s drugim stvarima – Redovito čistite i dezinficirajte površine u kući kako biste spriječili zadržavanje ali i širenje virusa

KADA DJECU TREBA TESTIRATI NA COVID-19?

Ako primijetite da imaju ikakve respiratorne simptome, javite se na testiranje. Djeca kod kojih se jave simptomi moraju se testirati kod pedijatra. Posebno se to odnosi na djecu koja se vračaju u školske klupe ili se vračaju s odmora gdje su bili u velikoj grupi. Prema riječima stručnjaka, ako je dijete pozitivno, treba ga se izolirati dok se simptomi ne povuku. Dodaje se da i ako je dijete pozitivno, ali mu nije potrebna liječnička skrb, roditelji moraju pratiti pogoršavaju li se simptomi poput disanja, ali i općeg stanja.

Dobra je ideja i nošenje maski te prozračivanje prostoji u kojoj se boravi. „Bilo bi dobro da bolesna osoba ima i vlastitu kupaonicu. I na kraju, prevencija je uvijek puno bolja od liječenja pa se treba još uvijek čuvati. Nije na odmet spomenuti da bi se svi koji mogu trebali i cijepiti“, zaključio je dr. Paul Offit, direktor centra za cijepljenje i pedijetrije, Philadelphia.

VIJESTI

Reklama

VELAS Mjenjacnica Srebrenik

Najnovije vijesti