NJEMAČKA kancelarka Angela Merkel nalazi se na svojem pretposljednjem vanjskopolitičkom putovanju, za koje je izabrala Zapadni Balkan. Prva postaja njezine regionalne turneje bila je jučer u Beogradu, gdje ju je uz veliku pompu dočekao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Slijedi i posjet Tirani, gdje je dočekuje albanski premijer Edi Rama.
Zanimljivo je da je 2005. prvo vanjskopolitičko putovanje tadašnje kandidatkinje CDU/CSU-a za kancelarku Angele Merkel bilo na Kosovo. U međuvremenu je prošlo 16 godina, a odnosi Srbije i Kosova nisu riješeni, unatoč pokušajima mnogih, uključujući i samu Merkel.
Na zajedničkoj konferenciji za medije u Beogradu Merkel je pohvalila Vučića, čije autoritarno vladanje službena njemačka politika ne dovodi pretjerano u pitanje.
“Predstoji još dug put prije nego što Srbija i cijela regija konačno postanu članice Europske unije, što je i naš zajednički cilj”, rekla je Merkel.
“Neka pitanja rješavat će se na kraju procesa”, odgovorila je Merkel na pitanje je li članstvo Srbije u EU uvjetovano priznanjem neovisnosti Kosova. “Nisu ni sve države članice Europske unije priznale Kosovo”, rekla je znakovito njemačka kancelarka.
Ulazak Zapadnog Balkana u EU
Komentirajući budućnost Berlinskog procesa, koji je ona inicirala radi bržeg približavanja Zapadnog Balkana EU, Merkel je rekla da s optimizmom gleda na to da će njezin nasljednik na dužnosti kancelara, tko god to bio, nastaviti razvijati tu njezinu ideju.
Merkel je upozorila i na važnost pravnog sustava na putu ka EU. Vučić je o tome dao obećanje, rekla je i dodala da je u njemu prepoznala osobu koja “ne daje lažna obećanja”.
U svakom slučaju, već se sada može zaključiti da će politika Angele Merkel prema Zapadnom Balkanu biti kontroverzni dio njene političke ostavštine. Merkel države regije nije uspjela jasno privezati za EU, a istovremeno je tolerirala urušavanje demokratskih standarda.
S druge strane, to je samo manji dio njene političke ostavštine, s obzirom na to da je Njemačkom Merkel vladala u četiri mandata, čak 16 godina.