Samit Berlinskog procesa biće održan danas u Tirani, u Albaniji, što je prvi put da se organizuje u zemlji koja nije članica Evropske unije. Teme radnih sesija biće integracija Zapadnog Balkana u jedinstveno tržište EU i zelena i digitalna tranzicija, dok će na agendi radnog ručka biti dobrosusjedski odnosi i bilateralna pitanja.
Očekuje se da će među glavnim temama razgovora lidera EU i sa Zapadnog Balkana biti situacija na sjeveru Kosova poslije sukoba u Banskoj. Kosovo će na samitu predstavljati premijer Albin Kurti, a Srbiju premijerka Ana Brnabić. U Tiranu ide i predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto
Premijer Albanije Edi Rama ranije je za Euronews Albanija izjavio da je malo vjerovatno da će na samitu doći do sastanka predstavnika Srbije i Kosova, ali nije isključio tu mogućnost. Uoči samita u Tirani je vidljivo pojačano prisustvo pripadnika snaga bezbjednosti, a juče i danas neke od glavnih saobraćajnica biće zatvorene za saobraćaj.
Ulice u širem centru grada i na putu do aerodroma ukrašene su zastavama Albanije, Evropske unije, Njemačke i Francuske. Albanski mediji pišu da je najavljivano prisustvo samitu predsednika Francuske Emmanuela Macrona otkazano zbog terorističkog napada u Arrasu, ali da će on popodne stići u glavni grad Albanije jer sutra boravi u posjeti toj zemlji i sastaće se bilateralno sa visokim zvaničnicima.
Francusku će na Samitu predstavljati Laurence Boone, francuska državna sekretarka za evropska pitanja. Samit se održava u Piramidi, betonskoj građevini koja je napravljena da bude muzej Envera Hodže, a sada rekonstruisana i biće omladinski centar, sa kafićima i prostorima za kreativno izražavanje i obrazovanje.
Najavljeno je da će u okviru Samita biti potpisan sporazum o priznavanju profesionalnih kvalifikacija između zemalja regiona. Na kraju samita, novinarima bi trebalo da se obrate domaćin skupa, premijer Albanije Edi Rama, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leye i njemački kancelar Olaf Sholz.
Von der Leyen i Rama će svečano otvoriti novi kampus Koledža Evrope u Tirani, zajedno sa rektorkom Federicom Mogherini, bivšom šeficom evropske diplomatije.
Berlinski proces je format godišnjih sastanaka koji je njemačka vlada, u vrijeme kancelarke Angele Merkel, inicirala 2014. godine kada je u Berlinu održana Konferencija o Zapadnom Balkanu. Poslije tog samita u Berlinu, domaćini su bili 2015. godine Beč, 2016. Pariz, 2017. Trst, 2018. London, 2019. Poznanj, 2020. Sofija i 2022. Berlin.
Cilj procesa je da ubrza saradnju sa šest zemalja Zapadnog Balkana i integraciju tog regiona u EU. Inicijativa se uglavnom fokusira na rješavanje bilateralnih i internih problema u regionu i unapređenje privredne saradnje koja bi bila temelj održivog razvoja regiona. Na prethodnom samitu u Berlinu potpisna su tri sporazuma o mobilnosti u okviru Akcionog plana za zajedničko regionalno tržište – o slobodi kretanja s ličnom kartom, o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija i o priznanju profesionalnih kvalifikacija doktora medicine, stomatologa i arhitekata.
federalna.ba/Beta