Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se na dan kada je potpisana Opća deklaracija o ljudskim pravima 1948. godine i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost… bez ikakvih razlika”.
Ove godine obilježava se 75 godina od njenog usvajanja. U njoj su sadržana prava svih ljudskih bića i globalni je nacrt za međunarodne, nacionalne i lokalne zakone i politike te temelj Plana održivog razvoja do 2030 godine.
Opća deklaracija o ljudskim pravima je ključni dokument koji postavlja temeljne standarde ljudskih prava bez obzira na rasu, boju kože, spol, jezik, vjeroispovijest, političko ili drugo opredjeljenje, nacionalno ili socijalno porijeklo, imovinu, rođenje itd.
Deklaracija sadrži ukupno 30 članaka koji obuhvaćaju širok spektar prava, uključujući pravo na slobodu izražavanja, pravo na slobodu od ropstva, pravo na pravično suđenje, pravo na obrazovanje i mnoga druga.
Međunarodni dan ljudskih prava prilika je za promicanje jednakosti, sigurnosti i pravednosti diljem svijeta, podsjeća ljude na njihova temeljna prava i obveze prema drugima. Također ukazuje na sve izazove s kojima se društvo i danas suočava uključujući diskriminaciju, siromaštvo, nasilje, nedostatak slobode i pristupa zdravstvenoj skrbi. Uz to, taj dan je prilika da se pokaže solidarnost s ljudima kojima su prava ugrožena te da se stvori atmosfera u kojoj će sva ljudska bića živjeti slobodno i dostojanstveno.
Važnost obilježavanja ovoga dana je u tome što potiče ljude da razmisle o napretku postignutom u unaprjeđenju ljudskih prava i da razmotre daljnje korake koje je potrebno napraviti, kako bi se osiguralo da se ljudska prava poštuju, štite i ispunjavaju.