Odlukom Vlade FBiH, najniža plata u Federaciji ove godine iznosit će 619 maraka, odnosno ona je za samo 23 marke veća u odnosu na prošlu godinu, kada je iznosila 596 KM.
Iako je Vlada cijelu prethodnu godinu optimistično najavljivala usvajanje seta fiskalnih zakona koji bi, između ostalog, podrazumijevao povećanje minimalne plate na 1.000 KM – to se nije desilo. Umjesto toga, 29. decembra Vlada donosi odluku o iznosu plate koja je u odnosu na prošlu godinu veća za svega 23 KM.
“Povećanje od 23 marke u vrijeme inflacije je neprimjereno i krajnje degutantno. Ovo je praktično uvreda radnicima, naročito zbog raznih obećanja ovog saziva Vlade”, kaže nam Mevludin Bektić, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
U objavljenoj odluci o najnižoj plati koja je stupila na snagu 1. januara 2024. i važi do 31. decembra tekuće godine, navodi se da je Vlada FBiH prije donošenja odluke konsultirala Ekonomsko-socijalno vijeće za teritorij Federacije. Takve navode demantirao je Bektić, a potom i Edhem Biber, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća za FBiH, kazavši da sjednica ovog tijela nikada nije održana, čak ni konstituirajuća nakon imenovanja nove Vlade FBiH.
Iz Sindikata su ranije najavili upućivanje zahtjeva o poništenju odluke o minimalnoj plati, kojom bi bila utvrđena njena nezakonitost, upravo jer prilikom njenog usvajanja nije bilo dogovora sa poslodavcima i sindikatima. Također, Bektić najavljuje sastanak predstavnika 19 granskih sindikata, nakon čega će formirati zajednički stav i planirati dalje aktivnosti.
“Mi ćemo najvjerovatnije naredne sedmice imati sastanak Upravnog odbora i Kolegija. Već danas bismo trebali utvrditi termin održavanja prvog sastanka na kojem ćemo dogovoriti sljedeći korak”, kazao je Bektić.
S druge strane, u Republici Srpskoj minimalna plata odlukom Vlade iznosi 900 KM. Sindikati u ovom entitetu su tražili 1.050 KM, dok je stav poslodavaca bio da to ne bude više od 750 maraka. Sindikat i poslodavci se nisu uspjeli dogovoriti, pa je Vlada Republike Srpske samostalno donijela odluku.
“Ono što smo mi tražili je otprilike ono što se usvojilo u Republici Srpskoj, a to je minimalac od 900 maraka. Tačnije, minimalac bi po našim zahtjevima trebao biti ekvivalentan iznosu 70 posto prosječne plate u Federaciji BiH”, tvrdi Bektić.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović napominje kako se radi o očekivanoj odluci Vlade, no za njih je najveće razočarenje to što nije usvojen set fiskalnih zakona koji podrazumijeva smanjenje doprinosa, uz rasterećenje cijena rada.
“Bez usvajanja seta fiskalnih zakona ne možemo ni očekivati značajnije povećanje plata”, tvrdi Smailbegović.
Podsjetimo, iz Vlade su prvobitno najavljivali usvajanje seta zakona do 2024, a potom je njihovo upućivanje u Parlament prolongirano za sredinu tekuće godine.