Ovu informaciju za Tuzlanski.ba potvrdio je dr. Igor Hudić, pomoćnik direktora za medicinske poslove UKC-a Tuzla.
”S obzirom na to da se u BiH ne radi dječija kadriohirurgija u dogovoru sa kolegama sa Instituta u Beogradu smo dijete tamo premjestili”, kazao je Hudić.
Pedijatri sa UKC-a Tuzla su procijenili da dijete treba otići izvan teritorije Bosne i Hercegovine na nastavak liječenja.
”Radi se o sepsi, meningitisu, s komplikacijom koja uključuje upalu srca, odnosno endokarditis. S obzirom na to da je referentni centar za dječju kardiologiju i kardiohirurgiju Institut za majku i dijete u Srbiji, uputili smo ga tamo. U pratnji djeteta je bila načelnica Klinike za pedijatriju, zajedno sa sestrom iz intenzivne njege i sanitetskim timom, uz najviši stepen mjera predostrožnosti”, kazali su iz Klinike za pedijatriju za Tuzlanski.ba.
Bila je ovo pravovremena i pravilna procjena ljekara UKC-a Tuzla i trud da se dijete zbrine u odgovarajućoj ustanovi.
”Kada konzilijum Klinike za dječje bolesti i generalni direktor procijene da su dijagnostičke i terapijske procedure iscrpljene u Bosni i Hercegovini, kontaktiramo ustanove u Sarajevu i Mostaru. Ako ni oni nemaju mogućnosti da liječe takvog pacijenta, pacijent se upućuje izvan teritorije BiH, zavisno od vrste bolesti i dostupnog referentnog centra”, navode.
U ovom slučaju, dijete je u UKC Tuzla primljeno s kliničkom slikom meningitisa, zbog čega je prebačeno na infektivnu kliniku. No, zbog ozbiljnosti stanja, smješteno je na pedijatriju, gdje je uz dijagnozu meningitisa i upale pluća postavljena i dijagnoza endokarditisa, što je bila komplikacija sepse.
”Zdravstveni radnici su uložili napor da dijete premjeste u odgovarajući centar na vrijeme, gdje mu je spašen život”, istaknuto je.
Sve je urađeno po najvišim standardima za transport ozbiljno bolesnog pacijenta.
”Djeca se ne premještaju dok nisu dovoljno stabilizirana za put, jer su pravila medicine takva. Kada konzilijum procijeni da dijete treba nastavak liječenja u inostranstvu, Federalni fond solidarnosti pokriva sve troškove, čime se olakšava porodici”, rečeno je.
Planirano je da se, nakon oporavka, dijete vrati u Tuzlu na dalje praćenje, dok će kontrole u Beogradu biti prema potrebi.
Dječak nakon operacije stabilan i komunikativan
Operacija je izvršena u petak i trajala je pet sati, a dječak je odvojen od respiratora, komunikativan i stabilan.
”Takva bolest dovodi do teških sistemskih poremećaja koje nosi infekcija, do sklonosti ka tromboembolijskim manifestacijama, ka infarktu, oštećenju mozga i drugih organa”, objasnio je dr. Vladislav Vukomanović za srbijanske medije.
Tako su se ljekari našli u nezavidnoj situaciji jer popravak teško oštećenog zalistka nije obećavao dobar rezultat, a zamjena zaliska kod djeteta tog uzrasta nije dolazila u obzir.
U konačnici, ostala im je još jedna opcija – tzv. Rosova operacija, koja se inače radi kod djece koji imaju urođeno problematičan aortni zalistak.
”Radilo se o primjeni Rosove intervencije u najtežim mogućim uslovima postojanja paranularnog apscesa i teške infekcije čitavog organizma i popuštanja srca”, naveli su ljekari.
Rosova intervencija je hirurški zahvat na srcu koji se koristi za zamjenu oboljele aortne valvule, najčešće kod mladih pacijenata.
U ovoj operaciji, bolesna aortna valvula zamjenjuje se pacijentovom vlastitom pulmonalnomm, odnosno plućnom valvulom, koja se zatim premješta na aortnu poziciju.
Prednost Rossove intervencije je u tome što pacijentova vlastita tkiva bolje podnose fiziološke zahtjeve, pa valvula može duže trajati bez potrebe za lijekovima za razrjeđivanje krvi, što je posebno važno za mlađe pacijente.
Operaciju je izveo dr. Ivan Dizdarević sa svojim timom. Radilo se o visokorizičnoj operaciji koja je zahtijevala posvećenost, koncentraciju, znanje, ali i hrabrost.
Nakon operacije je urađen ultrazvuk srca koji je pokazao da zalistak sada funkcioniše besprijekorno.
Inače, ovo je bilo prvi put da je ovaj zahvat urađen u Institutu za majku i dijete u Beogradu od strane njihovih kardiohirurga.
IZVOR:TUZLANSKI.BA