Utorak, 5 Novembra, 2024

Evropska unija pokrenula istragu o trgovačkoj platformi Temu, istraga zbog više mogućih prekršaja

Evropska unija pokrenula istragu o trgovačkoj platformi Temu utemeljenoj u Kini zbog zabrinutosti da stranica čini premalo da zaustavi prodaju ilegalnih proizvoda, u istrazi koja bi mogla dovesti do velikih kazni.

Popularan u Evropskoj uniji unatoč tome što je na tržište kontinenta ušao tek prošle godine, Temu u prosjeku ima oko 92 miliona aktivnih korisnika mjesečno u bloku.

Istraga će također razmotriti opasnosti od upotrebe platforme za igrifikaciju i “potencijalno ovisnički dizajn” koji bi mogli naštetiti “fizičkom i mentalnom blagostanju” korisnika, rekla je Evropska komisija, moćni digitalni nadzornik EU-a.

Istraga je pokrenuta u skladu s ogromnim zakonom poznatim kao Zakon o digitalnim uslugama (DSA) koji prisiljava najveće svjetske tehnološke kompanije da učine više kako bi zaštitile evropske potrošače na internetu.

“Želimo osigurati da Temu poštuje Zakon o digitalnim uslugama. Osobito u osiguravanju da proizvodi koji se prodaju na njihovoj platformi zadovoljavaju standarde EU-a i da ne štete potrošačima”, izjavila je šefica EU-a za tehnologiju Margrethe Vestager u izjavi.

EU želi znati više o sistemima koje Temu ima za “ograničavanje prodaje” i kako izbjegava “ponovno pojavljivanje” ilegalnih proizvoda – nakon uklanjanja: kao što su lijekovi, hemikalije i igračke, kao i krivotvorena roba.

Kompanija je rekla da ozbiljno shvaća svoje obveze prema DSA.

“U potpunosti ćemo surađivati ​​s regulatorima kako bismo podržali naš zajednički cilj sigurnog, pouzdanog tržišta za potrošače”, rekao je glasnogovornik Temua u izjavi.

Temu je u pregovorima o pridruživanju evropskom sporazumu koji je omogućila Komisija, a koji okuplja trgovačke platforme i druge kako bi zaustavili prodaju lažnih proizvoda na internetu.

Kompanija će također morati objasniti koje mjere poduzima za rješavanje bilo kakvih rizika povezanih sa svojim uslugama, uključujući programe nagrađivanja poput igre.

Istraga je uslijedila nakon što je Temu podnio izvještaj o procjeni rizika EU-u, kao i odgovore na nekoliko zahtjeva za informacijama, posljednji objavljen 11. oktobra.

Kompanija može izbjeći novčane kazne ako tokom istrage preuzme obveze za koje EU vjeruje da umanjuju njenu zabrinutost. Evropske potrošačke skupine već su upozorile da Temu krši zakone EU-a.

U maju su podnijeli žalbu komisiji, optuživši Temu za korištenje “manipulativnih tehnika” kako bi natjerali korisnike da troše više i druge prekršaje. Evropska krovna skupina za prava potrošača BEUC u četvrtak je pozdravila istragu.

“Ova odluka povjerenstva obećavajući je korak, ali tek prvi. Sada je važno da Komisija nastavi s pritiskom na Temu i tjera kompaniju da se uskladi sa zakonom što je prije moguće”, rekao je Fernando Hortal Foronda iz BEUC-a.

EU istraga također će proučiti Temuove sisteme i način na koji preporučuju sadržaj i proizvode korisnicima te analizirati pristup podataka platforme istraživačima.

Temu će također morati pružiti više detalja o “parametrima” svojih sistema preporuka, koje koriste platforme za guranje personaliziranijeg sadržaja. EU je istaknuo da “otvaranje formalnog postupka ne prejudicira njegov ishod” i da nema roka za dovršetak istrage.

Temu je među 25 “vrlo velikih” online platformi koje se moraju pridržavati DSA-a ili riskiraju novčane kazne koje bi mogle doseći čak šest posto njihovog globalnog prometa, ili čak zabranu za ozbiljna i opetovana kršenja.

Druge platforme za kupovinu koje moraju biti u skladu s DSA-om uključuju kineski online trgovac AliExpress, američki div Amazon i kineski Shein.

Druge DSA istrage bile su usmjerene na AliExpress, platformu društvenih medija X, koja je u vlasništvu tehnološkog milijardera Elona Muska i nekada se zvala Twitter, kao i Facebook i Instagram u vlasništvu Mete.

IZVOR:KLIX.BA

VIJESTI

Najnovije vijesti