VELAS Mjenjacnica Srebrenik
Petak, 10 Januara, 2025

Naknade roditelja njegovatelja bit će 1.000 KM?

Djeca i osobe s invaliditetom spadaju u najosjetljivije kategorije našeg društva. Njihove porodice često se suočavaju s brojnim potrebama i rizicima, zaviseći od sistema socijalne zaštite i rada udruženja koja se bave ovim pitanjima.

Međutim, porodice s djecom s invaliditetom posebno su izložene izazovima jer roditelji nerijetko preuzimaju uloge njegovatelja, stručnjaka i odgajatelja. Zbog potrebe za pružanjem cjelodnevne njege svojoj djeci, roditeljima je često onemogućeno osnovno pravo na rad.

Zakon o roditeljima njegovateljima, usvojen u septembru 2021. godine, predstavlja značajan korak ka priznavanju ove uloge. No, tokom njegove implementacije uočeni su ključni problemi, poput neusaglašenosti sa zakonodavstvima iz oblasti poreza, penzija i zdravstvene zaštite. Posebno se izdvajaju sljedeći izazovi:

       1.  Nedovoljna jasnoća definicija u Zakonu

Postojeći članovi 2. i 6. Zakona, koji definišu pojam i status roditelja njegovatelja, pokazali su se kontradiktornim. To je dovelo do različitih tumačenja u praksi, zbunjujući kako korisnike prava, tako i nadležne institucije. Predložene izmjene brišu suvišne odredbe i fokusiraju se na precizniju definiciju statusa roditelja njegovatelja.

       2.  Medicinsko vještačenje i diskriminacija

Osobe s invaliditetom morale su prolaziti dodatna medicinska vještačenja kako bi njihovi roditelji stekli status njegovatelja. Ovo je nepotrebno opterećenje, posebno jer su slična vještačenja već propisana drugim zakonima. Uz to, diskriminacija na osnovu uzroka invaliditeta dodatno je otežavala pristup ovom pravu, što su prepoznale i sudske odluke.

       3.  Nedovoljna finansijska podrška

Visina naknade za roditelje njegovatelje nije adekvatna s obzirom na povećane troškove života i kompleksnost brige o osobama s invaliditetom. Ovo pitanje zahtijeva dodatnu analizu i prilagođavanje.

       4.  Djeca u obrazovnom procesu

Status roditelja njegovatelja nije bio jasno regulisan za roditelje djece s invaliditetom koja su uključena u obrazovni proces, što je stvorilo dodatne pravne i administrativne prepreke.

Na osnovu ovih izazova, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike pokrenulo je izradu izmjena i dopuna Zakona. Cilj je ukloniti uočene probleme, osigurati pravednija zakonska rješenja i olakšati svakodnevni život porodicama koje brinu o djeci i osobama s invaliditetom.

Objašnjenje predloženih izmjena

       1.  Članak 1.

Predviđeno je brisanje postojećeg članka 2., koji definiše pojam roditelja njegovatelja, jer se pokazao suvišnim. Umjesto toga, ključne odredbe integrisane su u članak 6., čime se eliminišu kontradiktornosti i smanjuje potreba za dodatnim medicinskim vještačenjima.

       2.  Članak 6.

Status roditelja njegovatelja proširuje se na druge članove porodice koji su zakonski staratelji osobe s invaliditetom. Predložena izmjena donosi i jasniju regulaciju za roditelje djece s invaliditetom koja pohađaju školu, uz dodatno prilagođavanje zakonskih rješenja stvarnim potrebama korisnika.

       3.  Finansijska podrška

Povećanje naknada za roditelje njegovatelje razmatra se kao dio predloženih izmjena, uzimajući u obzir porast troškova života i potrebu za boljim priznanjem njihovog doprinosa društvu.

       4.  Eliminacija diskriminacije

Predložene izmjene brišu odredbe koje su onemogućavale ostvarivanje statusa roditelja njegovatelja na osnovu uzroka invaliditeta. Time se osigurava ravnopravniji pristup pravima za sve osobe s invaliditetom i njihove porodice.

Predložene izmjene Zakona o roditeljima njegovateljima rezultat su temeljite analize, komunikacije s centrima za socijalni rad i preporuka stručnjaka. Njihov cilj je pojednostaviti procedure, povećati podršku porodicama i osigurati pravedniji sistem za sve korisnike, pojasnio je Ministar rada i socijalne politike u Vladi FBiH Adnan Delić.

VIJESTI

Reklama

VELAS Mjenjacnica Srebrenik

Najnovije vijesti