Starosna penzija je vrsta penzije koja se ostvaruje kada osiguranik, koji je prethodno bio zaposlen i uplaćivao doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, dostigne određeni broj godina života i/ili penzijskog staža.
To je osnovni oblik penzije koji se isplaćuje po navršenju zakonskih uvjeta, koji uključuju starost i minimalni broj godina radnog staža.
Za ostvarivanje starosne penzije, osiguranik obično mora biti stariji od određene dobi (npr. 65 godina) i imati minimalan broj godina penzijskog staža, koji može varirati ovisno o zakonodavstvu zemlje ili specifičnim pravilnicima.
U Bosni i Hercegovini, starosna penzija se može ostvariti prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, ali postoje i posebni propisi za određene kategorije osiguranika.
Ko ostvaruje ovo pravo?
Kako se navodi iz Zavoda PIO, postoje i drugi zakonski okviri koji omogućuju ostvarivanje penzije za specifične kategorije osiguranika, među kojima su branitelji i pripadnici oružanih snaga.
Jedan od takvih zakona je Zakon o prijevremenom povoljnijem penzionisanju branilaca odbrambeno-oslobodilačkog rata.
Prema ovom zakonu, pripadnici Oružanih snaga BiH (ARBiH, HVO, MUP) koji su učestvovali u odbrani zemlje najmanje tri godine i nisu dezertirali, imaju pravo na starosnu penziju prije navršenih 65 godina.
Kako bi ostvarili ovo pravo, neophodno je da imaju najmanje 20 godina penzijskog staža i da su barem 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za penzionisanje bili na evidenciji Službe za zapošljavanje.
Pored toga, pravo na penziju može se ostvariti i prema Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH.
Prema ovom zakonu, vojni osiguranici stiču pravo na starosnu penziju kada navrše 55 godina života i imaju najmanje 30 godina penzijskog staža, dok pravo na penziju mogu ostvariti i sa 40 godina staža, bez obzira na godine života.
Također, pravo na penziju mogu ostvariti i dobitnici ratnih priznanja i odlikovanja, kao i članovi njihovih porodica.
Prema Zakonu o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja, dobitnik ratnog priznanja stiče pravo na punu starosnu penziju sa 35 godina penzijskog staža, bez obzira na godine života, ili može ostvariti pravo na starosnu penziju sa 55 godina života i najmanje 15 godina staža.
Ratni vojni invalidi, kao i drugi pripadnici oružanih snaga koji su ostvarili status ratnog vojnog invalida, takođe imaju pravo na penziju.
Prema Zakonu o pravima branilaca i članova njihovih porodica, ratni vojni invalidi koji su nesposobni za rad zbog povreda ili bolesti nastalih tokom rata, mogu ostvariti invalidsku penziju.
Ovaj zakon predviđa pravo na punu starosnu penziju sa 35 godina staža, ili sa 15 godina staža kada korisnik navrši 55 godina života.
Ovi zakoni pružaju mogućnost ostvarivanja penzije za specifične grupe građana, koji ispunjavaju određene uvjete vezane za radni staž, godine života i status u okviru oružanih snaga ili na osnovu ratnih zasluga. RTV SLON