Prava borba vodi se na tržištu krompira. Iako se prije početka sezone skoro u pravilu serviraju priče o nestašici, čini se kako su ove godine one ozbiljnije.
U Bosnu i Hercegovinu stigle su prve narudžbe za ovogodišnju sjetvu. Cijene su više nego lani. Do kraja januara očekuje se više isporuka. Oni koji se ozbiljnije bave proizvodnjom su rezervirali svoje količine.
“Manjak robe jeste, jer cijene u Evropi trenutno diktiraju fabrike čipsa i pomfrita, koje ponude puno više tako da proizvođači neće da čuvaju robu nego im odmah daju za proizvodnju”, potvrdio nam je Emir Muratbegović, vlasnik i zamjenik direktora “Agricoma”.
Ova kompanija iz Hadžića, jedna od vodećih u prometu sjemenskog i sadnog materijala, već je nabavila oko 500 tona sjemenskog krompira i sve je već prodato, a nabavke će trajati još pet – šest mjeseci.
“Proizvođači na jugu, odnosno u Hercegovi su već kupili krompir, njima za 15 dana ide sjetva. Kod nas se najviše traže Agria i Carrera. Cijene su malo više, pogotovo za krupnu kalibražu”, kaže Muratbegović, dodavši kako trenutno niko ne može reći hoće li biti nestašice, ali potvrđuje da se planovi mijenjaju skoro svakodnevno “oduzimaju se i dodaju količine, skidaju sorte”.
Kasne isporuke
Da su cijene u nabavci porasle, potvrđuje nam i direktor Poljoprivredna zadruga “Agrofarmer” u Janji, Mujo Bogaljević. Kaže kako su prije Nove godine nabavili nešto konzumnih sorti, a očekuju da će sjemenski materijal za industrijske sorte imati do kraja januara, kako bi na vrijeme osigurati količine za lokalnu fabriku.
“Do kraja ovog mjeseca očekujemo i konzumni, cijene jesu malo jače. Ove godine su pretežno zastupljene sitne kalibraže 28 – 35 i 35 – 55, ima nešto i krupnijeg. Lično mislim da ćemo uspjeti obezbijediti potrebne količine. Sjemenski material je skuplji između 10 i 20 posto u odnosu na prošlu godinu“, kaže Bogaljević.
U “Agrofarmeru” najviše rade arizonu, potom adoru, jaerlu, rudolph, kennebec. Prema riječima Bogaljevića, problem je prijevoz iz Evrope, narudžbe stižu uz neko kašnjenje od 5 do 6 dana.
“Lani je bilo velikog kašnjenja s isporukom što se odrazilo na proizvodnju jer smo ušli kasno u sjetvu, visoke temperature su utjecale na prinos, ali i sorte koje su ranije došle su imale problem jer došlo do truleža“, kaže naš sagovornik.
Imai zamjena za Agriu
Zbog trenutno visoke cijene, krupna kalibraža sjemenskog krompira 55-65, koja se kod nas najviše traži, na zapadu se prodaje za ishranu, navode dobavljači, a što nam potvrđuju i u Zemljoradničkoj zadruzi “Gračanka”.
Na njihovom području je Agria najviše tražena. To je žuti krompir sa žutom pokožicom i mesom. No, u slučaju nestašice ove atraktivne žute sorte, u ponudi će se naći i druge s istim karakteristikama.
“Prve isporuke ranog sjemenskog krompira očekujemo u drugoj polovini januara. U nabavci su cijene više, ali bez obzira na to potrudit ćemo se da ih zadržimo na nivou prošle godine. Raspoloživ nam je isti sortiment, a prema trenutnom predviđanju može se desiti mala kriza u snabdijevanju najtraženije sorte Agria, međutim postoje zamjene koje su istog kvaliteta i karakteristika“, kazala je Amela Salihbašić iz ZZ “Gračanka”.
Ima domaćeg
A, bez obzira na tržišna previranja, kod domaćih proizvođača krize nema. Nedžad Kovačević iz Glamoča godinama se bavi proizvodnjom na oko 20 duluma, a lani je dobro rodio, prinos je bio skoro 80 tona. Riječ je o srednje kasnoj sorti Aladin i sjemenski materijal se uvijek može naručiti.
“Cijena će biti 1,50 KM za manje količine, a za one preko tone po 1 KM, bez obzira kakve budu cijene na tržištu. Krompir je dobar, zdrav, kvalitetan, nema bolesti. Prošle godine sam prodavao u Tešanj, ljudi koji su kupovali sebi za jesti rekli su da će ove godine tažiti sjeme. Na Vlašiću su pokušavali razne sorte, a prošle godine i glamočki, pa kažu da su iznenadili se“, priča nam Kovačević.
AGROKLUB.BA