Povodom donošenja odluke o minimalnoj plati u Federaciji BiH za 2025. godinu, koja sada iznosi 1.000 KM, održana je sjednica Udruženja privrednika Srebrenik na kojoj su razmatrane posljedice ovakve odluke.
Kako je rečeno, opšte je mišljenje poslodavaca u Srebreniku da je sam iznos minimalne plate od 1 000 KM prihvatljiv i opravdan, ali uz obavezan i očekivan set privremenih i sistemskih mjera za ublažavanje posljedica ove odluke po privredu
Privrednici u Srebreniku svjesni su ukupne situacije u privredi i društvu, podržavaju povećanje minimalne i svih ostalih plaća radnika, ali su zabrinuti zbog visoke stope doprinosa i obaveza na neto plaću radnika, koji su i dalje najskuplji u okruženju i šire.
Postoji bojazan da će biti ugroženo poslovanje velikog broja privrednika, naročito onih iz oblasti tzv. male privrede,uslužnih djelatnosti,ugostiteljskih radnji i sl. koji već sada najavljuju mogućnosti otpuštanja radnika ili prestanak poslovanja jer sa postojećim stopama doprinosa i uvećanim platama njihovo poslovanje postaje krajnje upitno.
Na sjednici Udruženja privrednika Srebrenik zaključeno je da bi nadležni trebali hitno u proceduru uputiti set fiskalnih zakona te da se bruto porezi smanje sa 42,5 na 32,5 posto, da se oslobode plaćanja poreza i doprinosa iznosi minimalne plate od 700 do 1000 KM, tj da tih 300 KM bude neoporezivo.Također, s obzirom da odluka o minimalcu automatski povlači i povećanja plata iznad 1 000 KM, traži se da se ova povećanja plata ne oporezuju.
Osim novonastale situacije vezano za odluku o minimalnoj plati, privrednici u Srebreniku navode da je njihovo poslovanje i dalje opterećeno i drugim pitanjima fiskalnih i parafiskalnih nameta, poskupljenja električne energije,nedostatka radne snage, pitanjima administracije, socijalnih davanja, sporih i neefikasnih reformi i dr., a što nužno vodi poskupljenju roba i usluga na našem tržištu.