Boško Borojević, sekretar Udruženja prerade metala, elektroindustrije i energetike u Privrednoj komori entiteta Republika Srpska, kaže da su cijene polovnih vozila nerealno visoke u odnosu na one u regionu.
Cijene polovnih vozila u Bosni i Hercegovini i dalje su na visokom nivou, a trend pada cijena ne očekuje se, iako je potražnja u prethodnim mjesecima opala za 30 posto.
Kako pišu Nezavisne novine, cijene polovnih vozila su na istom nivou kao i godinu dana ranije, kažu na autopijaci, te ističu da se niže cijene ne očekuju.
– U posljednja tri-četiri mjeseca imamo pad prodaje vozila za skoro 30 posto – ističu sa jedne autopijace u Banjoj Luci i dodaju da cijene zavise od kretanja na evropskom tržištu.
I u Sarajevu je ista situacija kao i u Banjoj Luci, pa iz autokuće Herc auto kažu da je primjetno da je došlo do pada potražnje za sigurno do 30 posto.
– Jako malo ljudi se odlučuje da sada mijenja auto, upravo zato što imaju preče troškove, a cijene svega su jako visoke – kazali su iz ove autokuće.
Boško Borojević, sekretar Udruženja prerade metala, elektroindustrije i energetike u Privrednoj komori entiteta Republika Srpska, kaže da, prema podacima kojima oni raspolažu što se tiče novih vozila, smanjenje cijena nije planirano.
– Eventualno ako se čuje za neko sniženje po salonima, to će uglavnom biti auta koja su na nekim akcijama, stariji modeli, tako da u nekom narednom periodu cijene novih vozila mogu samo da rastu – rekao je Borojević.
Što se tiče polovnih vozila, Borojević dodaje da su cijene nerealno visoke u odnosu na one u regionu.
– Zbog globalne krize jako je teško predvidjeti šta će se dešavati sa cijenama polovnih vozila – navodi Borojević.
Igor Gavran, ekonomista, ističe da je uvoz polovnih vozila povećan jer cijene novih auta ne padaju.
– Kasnimo i s trendom elektrifikacije, kako sa samim vozilima, tako još više s infrastrukturom, i mislim da je tu potrebno puno više ulaganja i poticaja. Inače ćemo u još većoj mjeri postati i ostati autootpad Evrope – kazao je Gavran.
Kako pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u januaru ove godine uvezen je 5.731 automobil u Bosnu i Hercegovinu, u vrijednosti većoj od 86 miliona KM, računajući i plaćene dažbine.
Od ovog broja je 5.265 polovnih, dok je novih automobila 466.
– U istom periodu prošle godine u BiH su došla 5.443 automobila. Tada je bilo 4.686 polovnih i 747 novih automobila. Ukupna vrijednost je veća od 93 miliona KM, računajući plaćene dadžbine – navode iz UIOBiH.
IZVOR:FAKTOR / NEZAVISNE