U toku 2015.godine PS Srebrenik je zaprimila ukupno 37 prijava koje se odnose na krivična djela „Nasilja u porodici“ povodom čega su u 19 slučajeva nadležnom tužiteljstvu podneseni izvještaji o učinjenom krivičnom djelu po članu 234 ZKP FBiH, u 15 slučajeva su dostavljeni izvještaji o događaju po članu 230 ZKP FBiH, dok su u 3 slučaja uz suglanost postupajućeg tužitelja sačinjene službene zabilješke o okončanju predistražnih radnji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona kroz projekat „Rad policije u zajednici“, a u saradnji sa Međunarodnim programom pomoći u kriminalističkoj obuci-ICITAP realizira ovih dana kampanju pod nazivom „STOP nasilju u porodici”.
Projekat obuhvata ulične akcije, koje su ranije organizirane u Tuzli, jučer u Gradačcu , a danas 20. maja 2016. godine je realizirana jedna takva akcija i u Srebreniku.
Nasilje u porodici u BiH i danas je problem o kome se nedovoljno govori. Ipak, mnogi su shvatili kako to više nije nešto što predstavlja privatnu stvar. Od 2003. godine ovakav oblik nasilja dobio je i svoje zakonsko uporište u vidu kazni prema počinitelju. Međutim, i danas u pratrijarhalnim sredinama postoji uvriježeno mišljenje da je to prihvatljiv oblik ponašanja. S tim u vezi, žrtve nasilja vrlo često ne prijavljuju nasilnike ili odustaju od tužbe zbog vrlo česte ekonomske ovisnosti. U posljednje vrijeme realiziraju se kampanje koje se suprotstavljaju nasilju u porodici. U sklopu kampanje “Stop nasilju u porodici” na određenim lokacijama su bili postavljeni info pultovi na kojima su svi zainteresirani građani mogli razgovarati sa policijskim službenicima MUP-a TK-a, koji su obučeni za postupanja u slučajevima nasilja u porodici, te dobiti sve potrebne informacije o vrstama nasilja zaštiti od nasilja u porodici, načinu prijavljivanja nasilja u porodici i sl.
Građanima su osim ispunjavanja upitnika o nivou poznavanja ovog probema dijeljeni edukativni materijali u vidu letaka. Na letku se nalaze osnovne informacije o načinu prijavljivanja nasilja kao i policijskoj proceduri zbrinjavanja žrtve ali i privođenja nasilnika.
Osim toga letak sadrži i najvažnije brojeve na koje se ovakav vid nasilja može prijaviti među kojima i osnovni broj policije 122 koji je aktivan 24 sata. Pomenute aktivnosti se nastavljaju i dalje i pozivamo sve građane da nam se pridruže i time podrže ovu kampanju.