Nakon ispunjavanja zakonskih uslova za pružanje usluga u našoj zemlji, iskazana je spremnost za saradnju u oblastima e-uprave, unapređenja zdravstvenih usluga, kao i razvoja sistema brzog odgovora u slučaju elementarnih nepogoda.
Nalazite se na vrhu neke zabačene planine i želite obaviti video poziv sa svojim prijateljima, poznanicima ili poslovnim partnerima – i to u visokoj rezoluciji, bez kašnjenja signala. Nešto takvo, čini se, uskoro bi moglo postati stvarnost s obzirom na to da bi u Bosni i Hercegovini uskoro mogla zaživjeti svemirska tehnologija satelitskog interneta.
Iako je prije nekoliko mjeseci objavljeno da bi Bosna i Hercegovina mogla biti jedina zemlja u Evropi bez regulisane usluge Starlink satelitskog sistema, čini se da se situacija promijenila te bi BiH uskoro mogla postati dio prestižnog društva zemalja koje su na regulisan način u potpunosti pokrivene signalom satelitske veze. To u praksi znači dostupnost brzog interneta u svakom dijelu države, bez obzira na geografske prepreke koje utiču na kvalitet signala, piše Večernji list BiH.
Obostrani interes
Starlink je spreman za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine kao pružalac satelitskog interneta, potvrđeno je na sastanku ministra prometa i komunikacija Edina Forte s Rebeccom Hunter, direktoricom Starlinka za ulazak na nova tržišta, i Prakulom Kapoorom, menadžerom ove kompanije. Na sastanku je istaknut obostrani interes za što skorije pružanje Starlinkovih usluga, odnosno njegovog satelitskog interneta u Bosni i Hercegovini. Također, nakon ispunjavanja zakonskih uslova za pružanje usluga u našoj zemlji, iskazana je spremnost za saradnju u oblastima e-uprave, unapređenja zdravstvenih usluga, kao i razvoja sistema brzog odgovora u slučaju elementarnih nepogoda.
Sastanak je održan u Washingtonu u okviru Proljetnog zasjedanja Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, na kojem ministar Forto učestvuje u ulozi zamjenika guvernera BiH u Svjetskoj banci.
Koje bi bile mogućnosti za građane i poslovnu zajednicu uvođenjem ove tehnologije, vidljivo je na primjerima iz drugih zemalja. Satelitski internet predstavlja pouzdano rješenje koje dobija na značaju u izoliranim područjima, a posebno u kontekstu rada digitalnih nomada, turističkih kampova ili porodičnih poljoprivrednih gazdinstava (OPG) koja su previše udaljena za priključenje na optičku ili kablovsku mrežu. U susjednoj Hrvatskoj mjesečna pretplata i korisnička podrška dostupni su direktno putem Starlinka, cijena uređaja iznosi 349 eura, a moguće ga je nabaviti kod jednog domaćeg telekom operatera bez čekanja i troškova dostave. Mjesečna pretplata za privatne korisnike iznosi 50 eura, dok poslovni korisnici imaju na raspolaganju više različitih tarifa.
Starlink je prva i najveća svjetska satelitska konstelacija koja koristi nisku orbitu Zemlje za isporuku širokopojasnog interneta koji podržava streaming, online igrice, video pozive i još mnogo toga, ističu iz ove kompanije. Dodaju i da, zahvaljujući korištenju naprednih satelita i korisničke opreme, u kombinaciji s velikim iskustvom u upravljanju svemirskim letjelicama i operacijama u orbiti, Starlink korisnicima širom svijeta omogućava brz internet sa niskom latencijom.
Kada je riječ o tehnološkim rješenjima, iz Starlinka pojašnjavaju koliko je važna upotreba satelita u niskoj orbiti. Naime, većina satelitskih internetskih usluga oslanja se na pojedinačne geostacionarne satelite koji kruže oko Zemlje na visini od 35.786 km. Kao rezultat toga, vrijeme prenosa podataka između korisnika i satelita – poznato i kao latencija – je visoko, što čini gotovo nemogućim korištenje za streaming, online igranje, video pozive i druge aktivnosti koje zahtijevaju visok protok podataka, objašnjavaju iz Starlinka.
Udaljenost od Zemlje
Starlink je konstelacija od hiljada satelita koji kruže mnogo bliže Zemlji – na oko 550 km visine – i pokrivaju čitavu planetu. Budući da se ovi sateliti nalaze u niskoj orbiti, latencija je znatno manja – oko 25 milisekundi naspram više od 600 milisekundi, navodi se u opisu tehnologije na zvaničnoj web stranici.