Srijeda, 4 Decembra, 2024

Borba protiv nasilja nad ženama prioritet i nakon okončanja „16 dana aktivizma“

Broj slučajeva nasilja nad ženama se ne smanjuje te je i dalje  vrlo alarmantan, a slučajevi nasilja koji su se desili juče u Mostaru i Konjicu još jednom glasno pozivaju na hitno djelovanje.  Nedostaci u pravnom okviru i njegovoj provedbi predstavljaju prepreku djelotvornom sprečavanju nasilja, zaštiti žrtava i traženju odgovornosti počinilaca i nadležnih institucija.

Jučerašnjom zajedničkom sjednicom komisija Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nastavlja se izuzetno važan dijalog o institucionalnim odgovorima na nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje, sa posebnim fokusom na usluge u čijem je središtu žrtva i strategije za rad sa počiniocima nasilja.

Organizovana u saradnji sa četiri parlamentarne komisije Parlamenta Federacije BiH —  komisijama za ravnopravnost spolova Predstavničkog doma i Doma naroda, Komisijom za sigurnost Predstavničkog doma i Komisijom za ljudska prava i slobode Doma naroda — ova sjednica, koja se održava uz podršku Misije OSCE-a u BiH, naglašava zajedničku predanost jačanju tih odgovora.

Parlament FBiH igra ključnu ulogu u osiguravanju da se političkim i institucionalnim djelovanjem rješava pitanje višestruke prirode nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.

„Razumijevanje i rješavanje ovih praktičnih izazova je ključno, budući da Parlament FBiH ima krucijalnu ulogu u osiguranju ispunjenja zadataka institucija odgovornih za zaštitu žrtava nasilja“, rekao je ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH. „Prema Istanbulskoj konvenciji državni parlamenti zaduženi su za praćenje provedbe Konvencije. Okupljanjem ključnih donosilaca odluka s ciljem razumijevanja izazova na terenu od strane sektora policije i pravosuđa, Parlament FBiH poduzima bitan korak ka daljnjoj provedbi međunarodnih obaveza.“

Ova tematska sjednica je dio šire inicijative Misije OSCE-a u BiH za borbu protiv nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja. Važno je istaći da Misija cijeni doprinosu parlamentaraca u provedbi ove inicijative, i istovremeno naglasiti da borba protiv nasilja i unapređenje institucionalnih odgovora moraju ostati tekući prioriteti, a ne samo da budu naglašeni tokom „16 dana aktivizma“.

Parlamentarne komisije će usvojiti niz preporuka za jačanje zaštite i pružanje usluga osobama koje su preživjele nasilje, te uputiti pomenute preporuke u parlamentarnu proceduru nakon sjednice. Misija će nastaviti da radi na harmonizaciji zakonodavstva, uključujući i ono koje bi omogućilo organima za provođenje zakona da privremeno oduzmu oružje po prijavi nasilja u porodici. Misija OSCE-a u BiH ostaje predana pružanju podrške parlamentarnim komisijama u provedbi usvojenih preporuka i u njihovom angažmanu na rješavanju problema rodno zasnovanog nasilja.

VIJESTI

Najnovije vijesti