![](http://cdn.radiosrebrenik.ba/dru-penzioneri.jpg)
Broj penzionera u BiH se, prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Federalnog zavoda za mirovinsko/penzijsko i invalidsko osiguranje, u posljednjih pet godina povećao za oko 35 000, a prema mišljenju stručnjaka, s obzirom na to da imamo konstantan odlazak radne snage, problem bi mogao biti još izraženiji.
Prema podacima Federalnog zavoda za mirovinsko/penzijsko i invalidsko osiguranje, u aprilu 2014. u FBiH su bila 383.062 penzionera, dok ih je u aprilu 2019. bilo 416.672, što govori da se broj penzionera u FBiH povećao za 33.610.
Admir Čavalić, ekonomski analitičar, kazao je da princip međugeneracijske solidarnosti nailazi na problem ne samo u BiH, nego i u regionu, pa i u svijetu.
“Razlika je u tome što BiH ima niz faktora počevši od većeg broja penzionera, drugih korisnika socijalne zaštite po raznim osnovima, a i ono što je evidentno u proteklih 10 godina jeste značajan broj odlazaka stanovništva”, rekao je Čavalić.
Dodao je da se u proteklih desetak godina kreira izuzetan pritisak na penziono-invalidsku zaštitu.
“Rješenje će, oslanjajući se na iskustva zapadne Evrope, biti vjerovatno dizanje ljestvice za dostizanje penzije – da to ne bude 65 godina, kako je trenutno kod nas, nego 70 godina”, ističe Čavalić.
Zaključio je da će se možda ići na trostubni penzioni sistem, koji je uvela Hrvatska, a koji se bazira na trostubnom principu.
“Jedan stub su obavezne državne penzije, zatim neobavezne državne penzije i privatne penzije”, pojasnio je Čavalić.
U Federalnom zavodu za mirovinsko/penzijsko i invalidsko osiguranje su kazali da u narednom periodu ne strahuju od povećanja broja penzionera.
“Naprotiv, očekujemo povećanje broja zaposlenih, kao i da će omjer zaposlenih i penzionera biti povoljniji u narednom periodu”, kazali su u Zavodu.
Izvor: RTV SLON / Nezavisne novine
MC