“Mi smo imali jednu prilično tešku situaciju u posljednja dva mjeseca i sada možemo reći da se ta situacija smiruje. U zadnjem tjednu možemo govoriti o značajnom smanjenju broja oboljelih. Najveće je žarište bilo u Sarajevu i to smo uspjeli u potpunosti sanirati”, izjavio je u Studiju 4 HTV-a pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH Goran Čerkez. Međutim, broj umrlih je prilično velik i tijekom posljednjeg mjeseca u Federaciji BiH bilo je dvije tisuće umrlih, rekao je Čerkez.
Komentirajući veliki broj umrlih rekao je kako je BiH zemlja s ograničenim zdravstvenim resursima i s ovom se krizom nosi vrlo mali broj zdravstvenih profesionalaca, svega pedesetak infektologa. S druge strane, problem je u tome što se ljudi kasno javljaju, u bolnice dolaze u jako kritičnom stanju i u takvim je okolnostima i smrtnost povećana.
Sadašnje stanje je posljedica kasnog reagiranja lokalnih sredina, odnosno kantona, a riječ je o zakašnjenju od više tjedana, a osnovni problem je kulturološko nasljeđe i slab nadzor. Politika je jako odgovorna u nadzoru provođenja mjera, rekao je Čerkez.
Najkritičnije na mostarskom području Možda je Mostar najkritičniji kanton u ovom trenutku u Federaciji BiH, a u isto vrijeme nemate zatvoren ni jedan kafić, nema nikakvih restrikcija na lokalnom nivou i naravno da će broj zaraženih rasti, dodao je. Bosanskohercegovačko-hrvatska granica potpuno je bila otvorena za hrvatske građane, a za bosanskohercegovačke građane ona je zatvorena jer moramo imati PCR test, rezervaciju hotela ili opravdanje zašto putujemo. Veliki broj građana Hrvatske dolazi u BiH i potencijalno po povratku može prenijeti zarazu, rekao je Čerkez.