Četvrtak, 28 Novembra, 2024

Crna lista SAD: “Sada mogu zaboraviti da će dobiti novac i od koga. RS je pred bankrotom”

Komentar američkih sankcija vrhu RS-a komentarisao je na Twitteru i Ivica Puljić, novinar i dopisnik Al Jazeere iz Sjedinjenih Država

Ured za kontrolu strane imovine Ministarstva financija (OFAC) uveo je danas sankcije Nenadu Stevadniću, Željki Cvijanović, Radovanu Viškoviću i Milošu Bukejloviću.

U skladu sa Izvršnom uredbom 14033, danas je Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD na listu sankcionaih lica uvrstio jednog zvaničnika sa državnog nivoa u Bosni i Hercegovini i tri zvaničnika u vlasti Republike Srpske, jednom od dva entiteta u sastavu BiH.

-Ovi lideri direktno su odgovorni za podsticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u RS, čime se opstruiše i ugrožava provedba Daytonskog mirovnog sporazuma – saopćeno je iz Ministarstva finansija SAD.

Komentar američkih sankcija vrhu RS-a komentarisao je na Twitteru i Ivica Puljić, novinar i dopisnik Al Jazeere iz Sjedinjenih Država.

“Što tražili to dobili. Sada mogu zaboraviti da će dobiti novac i od koga. RS je pred bankrotom”, napisao je Puljić te dodao:

“Ljudi na Balkanu potcjenjuju američke sankcije zaboravljajući da se mnogo više toga odvija iza, a ne ispred zavjese. Ono što javnost ne zna odvija se tiho, vrlo bolno po sankcionirane i njihove jatake. Sankcije imaju dugotrajne posljedice i treba im vremena da postignu učinak”.

Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller oglasio se povodom uvođenja sankcija zvaničnicima iz Bosne i Hercegovine zbog podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

-Sjedinjene Države su sankcionisale četiri zvaničnika iz Bosne i Hercegovine koji su učestvovali u donošenju zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kojim se podriva Ustav BiH, ujedno i Aneks Daytonskog mirovnog sporazuma – navodi Miller.

-Predložen od strane Milorada Dodika, koji je je pod sankcijama SAD, i predsjednik Republike Srpske, entiteta u BiH, ovaj novi propis predstavlja drski pokušaj podrivanja državnih institucija. Zakon ugrožava stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH, kao i izglede za integrisanje zemlje u evroatlantske i evropske institucije, a na štetu građana BiH – istakao je glasnogovornik State Departmenta.

Podsjetio je da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, vrhovni autoritet za tumačenje Daytonskog mirovnog sporazuma, javno osudio zakon kao neprihvatljivu povredu vladavine prava te nasrtaj na ustavni poredak BiH.

IZVOR:FOKUS.BA

VIJESTI

Najnovije vijesti