Dan Prve pomoći, koji je Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca uveo 2000. godine, prilika je za podizanje svijesti o činu spašavanja života. Obilježava se svake godine druge subote u mjesecu septembru. Ove godine na Svjetski dan prve pomoći, tema je “Prva pomoć u školama”, navode iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).
Škole su sigurnije uz prvu pomoć
Prije stotinu pedeset godina, bitka u sjevernoj Italiji potaknula je ideju koja je od tada promijenila svijet. Dana 24. juna 1859. Henry Dunant, mladi ženevski biznismen, svjedočio je zastrašujućim patnjama i agoniji nakon bitke kod Solferina. Mobilizirao je civilno stanovništvo, uglavnom žene i djevojke da se brinu o ranjenicima bez obzira na njihovu ulogu u sukobu. Osigurao ih je potrebnim materijalom i zalihama i pomogao u osnivanju privremenih bolnica. Njegova knjiga “Sjećanje na Solferino” nadahnula je osnivanje Međunarodnog komiteta Crvenog križa (ICRC) 1863. godine.
– Potreba za humanitarnom akcijom i danas je od vitalne važnosti kao i 1859. Milioni ljudi svake godine budu povrijeđeni ili ubijeni zbog neadekvatnog odgovora ili nedostatka pravovremene pomoći. Neposrednim preduzimanjem mjera i primjenom odgovarajućih tehnika dok se čeka stručna pomoć može se znatno smanjiti broj smrtnih slučajeva i povreda kao i uticaj katastrofa i svakodnevnih vanrednih situacija. Prva pomoć nije zamjena za hitnu medicinsku pomoć. To je vitalni početni korak za pružanje efikasne i brze akcije koja pomaže u smanjenju ozbiljnih povreda i poboljšanju šansi za preživljavanje, ističe Lejla Selimović iz Službe za školsku higijenu INZ-a.