Danas iz Evrope, sjeveroistočne Afrike i centralne Azije moći će se posmatrati djelimično pomračenje Sunca. Naravno, biti će vidljivo i iz Bosne i Hercegovine.
“Kada u astronomiji govorimo o pomračenjima, tada u najopštijem slučaju mislimo na zaklanjanje jednog tijela drugim. Ove zanimljive pojave nisu vezane samo za Sunčev sistem, već se dešavaju i u svijetu zvijezda, a u mnogim slučajevima su izvor najraznovrsnijih informacija. Dovoljno je pomenuti pomračujuće dvojne zvijezde, tijesne dvojne sisteme i slično”, navode u Astronomskom društvu Orion, te nastavljaju:
“Generalno možemo govoriti o tri tipa sunčevih pomračenja. To su potpuno ili totalno, djelimično ili parcijalno i prstenasto pomračenje Sunca. Do pomračenja dolazi tako što Mjesec, kružeći oko Zemlje, povremeno može potpuno ili djelimično da zakloni Sunce.”
Početak: 11 sati, 22 minuta i 54 sekunde
Makismalna faza: 12 sati, 28 minuta i 03 sekunde
Kraj pomračenja: 13 sati, 33 minuta i 57 sekunde
Tokom maksimalne faze biće pomračeno 38,2 posto sunčevog vidljivog diska.
Pomračenja Sunca se nikada ne smiju posmatrati direktno, bilo golim okom, dvogledom ili teleskopom.
Jedini sigurni metodi su projekcija na bijeli ekran iza teleskopa ili dvogleda ili korištenje provjerene astronomski certificirane aluminizirane folije kakve se izrađuju za ovakve svrhe.
Iz AD Orion ističu da ovaj put nisu planirali javnu organizaciju posmatranja pomračenja Sunca kroz teleskope, već ciljano sa unaprijed dogovorenim grupama i organizacijama. (Radio Sarajevo)