Subota, 30 Novembra, 2024

Desir: Alarmantni znakovi da sigurnost novinara u BiH mora biti unaprijeđena

Sloboda medija u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine ostala je ranjiva i predmet različitog tipa pritiska. Napadi protiv medijskih profesionalaca, uključujući premlaćivanje novinara BNTV Vladimira Kovačevića, alarmantni su znakovi da sigurnosna situacija za novinare mora biti unaprijeđena.

Ovo je izjavio predstavnik Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) za slobodu medija Harlem Desir, naglašavajući kako je uočio da negativna retorika protiv medija, naročito tokom izbornog perioda, stvara klimu straha i nesigurnosti u medijskoj zajednici u BiH.

Osim toga, naveo je, javni RTV sistem, uključujući njegovu političku nezavisnost i stabilnu finansijsku održivost, bio je jedno od glavnih pitanja koje treba hitno riješiti.

”Uloga Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) i Vijeća za štampu je od ključne važnosti u osiguranju medijskog pluralizma i ispravnog funkcioniranja sistema medijske samoregulacije”, istakao je Desir.

Po njegovom mišljenju, u 2019. godini, osim ovih pitanja, sigurnost novinara na internetu, posebno novinarki, kao i uticaj vještačke inteligencije na slobodu izražavanja, nastavit će biti izazov za sve zemlje regiona.

”Moj ured još jednom pozdravlja i ohrabruje sve države članice OSCE-a, uključujući BiH, da implementiraju odluku Ministarskog vijeća o sigurnosti novinara usvojenu prošlog mjeseca u Milanu”, poručio je predstavnik OSCE-a za slobodu medija Harlem Desir.

Naime, odlukom Ministarskog vijeća sa sastanka u Milanu, između ostalog, države članice se pozivaju da prekinu nekažnjivost zločina počinjenih protiv novinara osiguravajući odgovornost kao ključni element u sprečavanju budućih napada, uključujući da agencije za provođenje zakona provode brze, efikasne i nepristrasne istrage o aktima nasilja i prijetnji protiv novinara, kako bi se svi odgovorni priveli pravdi, te osigurati da žrtve imaju odgovarajući pristup pravnoj zaštiti.

Od političkih lidera, javnih zvaničnika i vlasti se traži da se uzdrže od zastrašivanja i prijetnji, te da nedvosmisleno osude nasilje protiv novinara kako bi se smanjili rizici ili prijetnje s kojima se novinari mogu suočiti te izbjeći potkopavanje povjerenja u kredibilnost novinara, kao i poštovanja važnosti nezavisnog novinarstva.

DK

VIJESTI

Najnovije vijesti