Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) okupili su ključne aktere iz oblasti prava, ekonomije i rodne ravnopravnosti na događaju „Feministička ekonomija na djelu: pravni, finansijski i poduzetnički uvidi“. Kroz Forum žena za razvoj, događaj je predstavio inovativne pristupe koji adresiraju duboko ukorijenjene barijere koje žene sprječavaju da ravnopravno učestvuju u ekonomskom životu BiH.
Tri temeljne analize predstavljene na događaju nude konkretne preporuke za usklađivanje sa EU direktivama, smanjenje rodnog jaza u platama u javnim institucijama i jačanje ženskog poduzetništva. Fokus je na feminističkoj ekonomiji kao pristupu koji u središte ekonomskih politika stavlja brigu, jednakost i dostojanstvo.
Prema rezultatima studije o razlikama u prihodima, muškarci zaposleni u institucijama BiH zarađuju u prosjeku 10% više od žena, dok žene s najnižim platama primaju čak 8,5% manje od svojih muških kolega. Jaz u ukupnim prihodima između žena i muškaraca se dodatno povećava kada uzmemo u obzir da su u muškarci u znatno većem broju slučajeva korisnici naknada za odvojeni život i prevoz. U javnoj upravi žene čine tek trećinu imenovanih zvaničnika – još jedan pokazatelj dubokih strukturnih nejednakosti.
„Feministička ekonomija nas podsjeća da budžeti, zakoni i javne politike nikada nisu neutralni – oni ili produbljuju nejednakosti, ili ih uklanjaju. Danas predstavljene analize nude praktične korake za sistemsku promjenu. Naša poruka je jasna: društva i ekonomije koje uključuju žene – napreduju“, naglasio je Renaud Meyer, rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH.
Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH, naglasila je da se kroz analize otvara prostor za konkretne institucionalne promjene: „Ove analize otvaraju prostor za nova partnerstva i institucionalne promjene koje će našu zemlju približiti EU, ali najvažnija vrijednost leži u tome što stvaramo prostor za sve žene koje se suočavaju sa svakodnevnim izazovima u radnom okruženju.“
Prof. dr. Fatima Mahmutćehajić istakla je da zakoni sami po sebi nisu dovoljni: „Pravna rješenja su važna, ali nisu dovoljna ako iza njih ne stoji volja, institucionalna i politička podrška, i spremnost da se čuje svaka žena kojoj sistem nije dao priliku.“
Adela Ramić, ekspertica za žensko poduzetništvo, predstavila je novi alat za podršku ženama koje ulaze u svijet biznisa:„Ženski poslovni navigator koji objavljujemo danas nije samo alat – to je saputnik za svaku ženu koja razmišlja o pokretanju biznisa. On joj daje samopouzdanje, informacije i konkretne korake, jer poduzetništvo ne počinje s kapitalom, nego s idejom i podrškom koja tu ideju može pretvoriti u stvarnost.“
Događaj je okupio predstavnike i predstavnice zakonodavnih tijela, pravosuđa, akademske zajednice, civilnog društva i poslovnog sektora, s ciljem da se potaknu konkretne akcije prema smanjenju rodnog jaza u platama, jačanju ženskog poduzetništva i unapređenju ravnoteže između poslovnog i privatnog života.
Forum žena za razvoj predstavlja dinamičnu platformu koja okuplja više od 2.000 stručnjakinja, liderki i aktivistkinja iz različitih sektora kako bi zajednički radili na rodnoj ravnopravnosti i ekonomskom osnaživanju žena u Bosni i Hercegovini. Kroz ovaj Forum, različiti akteri- od ekonomistica, predstavnica akademske zajednice do nevladinih organizacija i poslovnih liderki- sarađuju na oblikovanju politika i rješenja koja omogućavaju stvaranje pravednijeg i ravnopravnijeg društva.
Feministička ekonomija, kao okosnica djelovanja Foruma žena za razvoj, demistifikovana je tokom događaja kao pragmatičan pristup koji teži ne samo ekonomskom osnaživanju žena, već i transformaciji društvenih odnosa i normi koje oblikuju svakodnevni život žena i muškaraca. Kroz aktivnosti Foruma, ovaj pristup se prevodi u konkretne inicijative, politike i partnerstva koja stvaraju temelje za pravedniju raspodjelu resursa, vremena i moći u bh. društvu. Ove studije i diskusije predstavljaju važan korak ka toj transformaciji.