Zvuči nevjerovatno u zemlji koja je prebogata vodom ali BiH je ove godine dala više od 240 miliona maraka na uvoz vode. Jesmo li toliko bogati da i na nešto čega imamo u izobilju bacamo milione ili je u pitanju nešto drugo?
Voda život znači, kaže stara izreka. Sudeći po tome koliko smo vode uvezli u prvih 11 mjeseci ove godine, reklo bi se da se BiH bori za život. Pokazuje to oboren rekord – više od 242 miliona maraka koje smo potrošili za uvoz tečnosti bez koje se ne može. Izvezli smo 5 puta manje.
Povećanje vrijednosti uvoza vode može se objasniti rastom cijena i klimatskim prilikama, ali i uspješnom turističkom sezonom, koja bi svuda, sem u BiH značila povećanu potrošnju domaće vode, smatra Igor Gavran, ekonomski analitičar.
“Ključni faktor je ipak kupac jer ako on ne može da shvati da je domaća voda kvalitetnija i zdravija, a i za njega povoljnija zbog toga što novac koji za nju da ide u npr. penzije i poreze, koristi koje bi trebalo da ima, ništa se ne može učiniti”, smatra Gavran.
Naglašava da će, samo ako se novac investira u zemlju u kojoj živite, vaša djeca tu dobiti posao jer će ekonomija da se razvija i mladi neće morati da se iseljavaju.
Gavran dodaje da problem postoji i u ugostiteljstvu.
“U nekim ugostiteljskim objektima ne možete naći domaću vodu jer ugostitelju često imaju nezakonite ugovore sa svojim dobavljačima i praktično su ucenjeni i pod pritiskom da moraju isključivo da nude vodu određenog stranog bredna. Tada kupac donekle nema ni izbora”, mišljenja je Gavran.
Pored svega što mora da se promijeni, potrebna je i pomoć države koja treba da pomaže domaću privredu i stvori povoljniji poslovni ambijent kako bi naši proizvodi bilo konkurentniji, naglašava Gavran.