Biološka terapija već se nalazi na federalnoj listi za gastrointestinalne bolesti, ali ne i za liječenje reumatoidnog artritisa. Zbog toga je, prema riječima delegatkinje Gavrankapetanović-Smailbegović, neophodno proširiti indikacije.
Delegatkinja u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, prof. dr. Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović, podnijela je inicijativu premijeru FBiH Nerminu Nikšiću i Federalnom ministru zdravstva dr. Nediljku Rimcu, da se liječenje oboljelih od reumatoidnog artritisa uvrsti u Federalni fond solidarnosti.
Naime, biološka terapija već se nalazi na federalnoj listi za gastrointestinalne bolesti, ali ne i za liječenje reumatoidnog artritisa.
Zbog toga je, prema riječima Gavrankapetanović-Smailbegović, neophodno proširiti indikacije i za oboljele od raumatodnog artritisa.
– Pored biološke terapije, potrebno je proširiti indikaciju i za lijek Methotrexate, koji jeste na federalnoj listi lijekova, ali za neka druga oboljenja i ne za oboljele od reumatoidnog artritisa – istakla je Gavrankapetanović-Smailbegović.
Dodala je da se oboljeli od reumatoidonog artritisa trenutno liječe pod tzv. posebnim programima.
– To znači da se svake godine mora naći novca u budžetu ili na neki drugi način omogućiti liječenje oboljelima. Oni nemaju sigurni i kontinuirani vid liječenja. To se odnosi i za biološku terapiju i za lijek Methotrexate koji se daje ili sam, ako je neki blaži oblik bolesti, ili se uključuje uz biološku terapiju ukoliko se radi o težem obliku oboljenja – kazala je Gavrankapetanović-Smailbegović.
Do sada je dio lijekova za oboljele od reumatoidnog artritisa stavljen na bolničku listu. Međutim, postavlja se pitanje, prema riječima Gavrankapetanović-Smailbegović, kako će pacijenti do tih terapija nakon što izađu iz bolnice i nastave liječenje kod kuće.
– Pacijentima tada jedino preostaje da kupe tu terapiju, ali ona je enormno skupa, no dobra stvar u svemu je što se Udruženje osoba oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti “Snaga” u BiH izborilo da oboljela djeca besplatno dobijaju terapiju – navela je Gavrankapetanović-Smailbegović.
Prema podacima Udruženja “Snaga”, u BiH ima oko 45.000 reumatoloških pacijenata, a prema posljednjim statističkim podacima u FBiH ih je od 28.000 do 30.000.
Predsjednica Udruženja, Alma Serdarević-Stefanišin, kaže da je lijek Methotrexate glavni citostatik, kojeg skoro 70 posto reumatoloških pacijenata, uključujući i djecu, koristi kao doživotnu terapiju.
– Kada je riječ o cijeni lijeka Methotrexate, tablete od dva i po mg, a u pakiranju ih bude 50, košta od 22 do 25 KM. Ampule od 15 mg 30, a ampule od 20 mg 37 maraka – dodaje Serdarević-Stefanišin.
Kada je riječ o biološkoj terapiji, kako dalje navode iz Udruženja, povećan je broj pacijenata koji je dobijaju u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče cijene, godišnja terapija ovim lijekovima košta od 13.000 do 25.000 KM.
– Radi se savremenoj terapiji, koja zaustavlja progresiju bolesti, a pacijentu vraća kvalitetniji život i čini ga radno sposobnim – kaže Serdarević-Stefanišin.
Dodajmo i to da je prošlosedmičnoj sjednici Doma naroda Gavrankapetanović-Smailbegović upitala predsjedavajućeg Tomislava Martinovića hoće li ikada delegati koji, kako je kazala, kontinuirano postavljaju pitanja iz oblasti zdravstva ministru Rimcu, ikada dobiti odgovore na njih.
– Jasno mi je da je ministar nekad spriječen prisustvovati sjednicama, ali je li moguće da niko u Federalnom ministarstvu zdravstva nema da dođe i odgovori na ta pitanja? Naš zdravstveni sistem je u kolapsu i moramo svi pokušati da to riješimo – kazala je Gavrankapetanović-Smailbegović.
Martinović joj je odgovorio da se svako pitanje i inicijative prosljeđuju na adrese na koje su naslovljeni. Kako je dodao, stvar je odnosa prema postavljenom pitanju i odnosa osoba koje obavljaju odgovorne dužnosti – jesu li odgovorili ili nisu.
– Ponovili smo to ovdje puno puta da nije dobro da se na postavljena pitanja i inicijative apsolutno ne oglašavaju – kazao je Martinović.
IZVOR:FAKTOR.BA