Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Saša Magazinović (SDPBiH) danas je u razgovoru za Fenu ponovo istaknuo kako smatra da proces legalizacije kanabisa u medicinske svrhe mora biti ubrzan.
Magazinović je na jednoj od ranijih sjednica postavio poslaničko pitanje “da li je Državna agencija za istrage i zaštitu provodila aktivnosti po pitanju kršenja Zakona o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga u segmentu prisustva proizvoda na bazi kanabisa u ‘legalnoj prodaji’ i kakvi su rezultati tih aktivnosti?”
Dobio je odgovor u kojem se, između ostalog, navodi da je Državna agencija za istrage i zaštitu, u septembru 2023. godine dostavila Tužilaštvu BiH Izvještaj o preduzetim mjerama i radnjama koji se odnosi na saznanja da se u sastavu određenih preparata koji se proizvode na području BiH, kao i preparata koji se uvoze u BiH, nalazi CBD i THC, odnosno aktivne supstance biljke Cannabis sativa L, čija je upotreba zabranjena Zakonom o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga.
– Budući da već duži period institucije, iako nema protivnika, vrlo sporo provode aktivnosti na legalizaciji kanabisa u medicinske svrhe, moje pitanje prema različitim institucijama, između ostalog i SIPA-i, o prisutnosti proizvoda na bazi kanabisa na tržištu, je bilo prije svega usmjereno na one koji prodaju ulje kanabisa, koje je vrlo sumnjivog porijekla i sastava. Međutim, to je otvorilo i pitanje prisustva proizvoda na bazi kanabisa koji su jednako zakonom zabranjeni – naveo je Magazinović.
Kaže da, kako je informiran, sve inspekcije u Bosni i Hercegovini i druge institucije su SIPA-i dale informacije o tome, što su bili ulazni podaci za izvještaj koji je predat Tužilaštvu.
– Smatram da proces legalizacije kanabisa mora biti ubrzan i time se rješava i ovaj problem koji je, rekao bih, iz ugla nas koji posmatramo kanabis kao medikament, sekundarnog značaja, ali očigledno za neke ljude je sada to postao značajan problem – kazao je Magazinović.
On navodi da je ova aktivnost SIPA-e, a posredno i Tužilaštva u potpunosti zasnovana na zakonu i uz to “pokazuje sav besmisao trenutnog zakona u BiH i daje potvrdu onome što pričamo već godinama da se pravila, kad je u pitanju korištenje kanabisa u medicinske svrhe, ali evo sad i u kozmetičke i u prehrambene, u BiH moraju promijeniti”.
– Svjestan sam da je ogroman broj privrednika pod lupom, vrlo vjerovatno većina njih nije znala da su proizvodi koje prodaju zakonom zabranjeni. Smatram da će aktivnosti koje će uslijediti zapravo i njihovu situaciju riješiti, odnosno da će legalizacija kanabisa u medicinske svrhe, paralelno s tim sekundarno riješiti i problem dodataka za prehranu, kozmetike i raznih preparata koji su već prisutni na tržištu – kazao je Magazinović.
Dodao je da kao neko ko se duži vremenski period zalaže za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe, smatra da je ova aktivnost SIPA-e katalizator procesa i da će rezultirati time da i oni koji nisu razumjeli šta sve nije u redu sa našim zakonom to razumiju i da urade ono što je njihov dio posla u smislu, prije svega, legalizacije kanabisa u medicinske svrhe.
– A onda paralelno s tim dozvole da prehrambeni, kozmetički i drugi proizvodi budu sasvim legalno prisutni u prodaju u BiH, za razliku od ovog danas što vidimo iz izvještaja SIPA-e, da nije legalno – kazao je Magazinović.
On je istaknuo aktivnu ulogu Agencije za lijekove i medicinska sredstva, “koja je pokrenula brojne aktivnosti i napravila jedan iskorak u pravcu usklađivanja pravila unutar Bosne i Hercegovine sa onima koja su naša međunarodna obaveza od strane UN-ove komisije koja diktira pravila ovoj oblasti u čitavom svijetu”.
federalna.ba/Fena