Srijeda, 27 Novembra, 2024

OSCE ocijenio napredak postignut u provedbi obaveza u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja u BiH

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (Misija) bila je domaćin sastanka za procjenu napretka u provedbi šest sveobuhvatnih obaveza uspostavljenih u cilju borbe protiv rodno zasnovanog nasilja u Bosni i Hercegovini (BiH).

U avgustu 2023. godine, nakon niza slučajeva nasilja u porodici, uključujući femicid, Misija je intenzivirala svoju podršku institucijama zaduženim za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja. Kao početni korak, Misija je sazvala relevantne aktere da identifikuju i analiziraju sistematske nedostatke, razviju potencijalne mehanizme za unapređenje i osiguraju efikasnu koordinaciju. Sve ove mjere su dio obaveza koje su bile predmet razmatranja današnjeg sastanka.

Misija cijeni napore koje su uložili Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV), Agencija za ravnopravnost polova BiH, ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH (FBiH), Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS), kantonalni ministri unutrašnjih poslova i ministri pravde, policijska i pravosudna komisija Brčko distrikta BiH te visoki predstavnici policije i vlada sa svih nivoa vlasti, da se ovaj proces unaprijedi kao i na njihovom današnjem prisustvu i doprinosu diskusiji.

Misija pozdravlja angažman predsjedavajućih relevantnih parlamentarnih komisija FBiH, istaknutu kroz njihovo prisustvo na sastanku te njihovu spremnost da pozovu Vladu FBiH na odgovornost za poboljšanje institucionalnog odgovora na rodno zasnovano nasilje. Zakonodavna tijela imaju odgovornost da osiguraju da institucije koordiniraju i standardiziraju svoje odgovore na rodno zasnovano nasilje. Misija je spremna sarađivati ​​s njima i svim drugim izabranim tijelima u BiH koja se na sličan način posvećuju borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.

Misija će sljedeći sastanak o ocjeni napretka u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja sazvati u proljeće 2024. godine.

Obaveza 1 – Zakonske izmjene:

Obaveza 1 se fokusira na osiguravanje adekvatnog zakonodavnog okvira, suštinskog preduslova za efikasne odgovore na rodno zasnovano nasilje, na svim nivoima vlasti.

U tom smislu, Misija pozdravlja uspostavljanje radnih grupa za pripremu izmjena i dopuna Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i Krivičnog zakona FBiH (KZ), usklađenih sa međunarodnim standardima, uključujući Istanbulsku konvenciju Vijeća Evrope, koje je provelo Federalno ministarstvo pravde te poziva Ministarstvo da finalizira nacrt na inkluzivan i transparentan način, kako bi se omogućilo njegovo usvajanje od strane Parlamenta FBiH što je prije moguće. Misija će dalje podržati Vladu i Parlament FBiH u usvajanju Strategije FBiH za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici (2023.-2027. godine) i osiguravanju budžetskih sredstava neophodnih za provedbu.

Misija pozdravlja donošenje nacrta Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama Republike Srpske, koje je u prvom čitanju u novembru 2023. godine usvojila Narodna skupština Republike Srpske te poziva na brzo i konačno usvajanje ovog propisa. Misija cijeni efikasnu saradnju koja je potakla proces izrade ovog zakona.

Misija je spremna podržati Vladu Brčko distrikta BiH u usklađivanju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i usaglašavanju KZ Brčko distrikta BiH sa međunarodnim standardima.

Obaveza 2 – Održiva rješenja za izgradnju kapaciteta relevantnh institucija: 

Kako bi odgovorile na rodno zasnovano nasilje i nasilje u porodici te kao neophodan preventivni mehanizam, institucije, uključujući i organe za provođenje zakona, moraju poduzeti efikasne mjere, kao što se ogleda u obavezama 2, 3 i 4.

Misija pozdravlja revidiranje nastavnih planova i programa Policijske akademije FBiH koje je, u saradnji sa Misijom i drugim međunarodnim partnerima, proveo MUP FBiH i koja bi do kraja 2023. godine trebala uvesti nove module o nasilju, maloljetničkom pravosuđu i rodno zasnovanom nasilju. Kako bi osigurala njihovu provedbu, kao i najviše standarde nastave, Misija će sarađivati ​​sa MUP-om FBiH na razvoju kapaciteta stručnih edukatora Policijske akademije FBiH.

Misija OSCE-a u BiH poziva Vladu Federacije Bosne i Hercegovine i resorna ministarstva da u što kraćem roku, a najkasnije do kraja 2023. godine, poduzmu aktivnosti iz svoje nadležnosti i omoguće stupanje na snagu novog Nastavnog plana i programa. 

Obaveza 3 – Kontinuirane obuke za policiju: 

Misija se zahvaljuje ministarstvima unutrašnjih poslova Federacije BiH i kantona na odličnoj saradnji u razvoju modela za institucionalizaciju obaveznih i specijalizovanih obuka o rodno zasnovanom nasilju za policijske službenike na radnom mjestu. Misija poziva ministarstva unutrašnjih poslova Federacije BiH i kantona, kao i relevantne vlasti u Brčko distriktu BiH, da finaliziraju i usvoje politike djelovanja i neophodne mehanizme i ostaje spremna da podrži ove procese.

Obaveza 4 – Izrada smjernica za djelovanje policijskih službenika:

Misija pozdravlja napore ministarstava unutrašnjih poslova Federacije BiH i kantona da, zajedno sa Misijom, razviju dijagrame toka policijskih akcija kao odgovor na prijave nasilja u porodici i rodno zasnovano nasilje te nastavlja svoju kontinuiranu podršku kako bi se oni institucionalizirali i počeli koristiti.

Obaveza 5 – Kontrola vatrenog oružja u slučajevima nasilja u porodici: 

Smanjenje potencijalne opasnosti od nasilja u porodici, uključujući i po život, zahtijeva smanjenje pristupa vatrenom oružju, kao što se ogleda u Obavezi 5.

Misija pozdravlja formiranje radne grupe za usklađivanje propisa o vatrenom oružju i municiji u BiH, koju čine predstavnici svih administrativnih nivoa u BiH, a koju je uspostavilo Vijeće ministara BiH. Misija podsjeća ministarstva unutrašnjih poslova Federacije BiH i kantona na slične obaveze koje su preuzele na usklađivanju i jačanju kantonalnog zakonodavstva i propisa o izdavanju, posjedovanju i kontroli vatrenog oružja u vezi sa prijavljenim slučajevima nasilja u porodici.

Misija poziva vlasti FBiH i kantona da pokrenu procedure za obavezno privremeno oduzimanje vatrenog oružja od potencijalnih počinilaca/domaćinstava po prijavi nasilja u porodici. Tamo gdje već postoje, takve procedure treba provesti efikasno i dosljedno.

Obaveza 6 – Unapređenje odgovora sektora pravosuđa: 

Po Obavezi 6, borba protiv nekažnjivosti nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja zahtijeva efikasne i brze odgovore pravosuđa.

Misija pozdravlja napore koje je uložilo Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH te je, u bliskoj koordinaciji sa Misijom, organizovalo obuke za unapređenje odgovora sektora pravosuđa na nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje, uključujući pravilnu primjenu relevantnih zakonskih odredbi i unapređenje policijsko-tužilačke saradnje. Analiza postojeće prakse koju provodi VSTV BiH trebala bi omogućiti identifikaciju potreba za dodatnom obukom.

VSTV BiH i pravosudne institucije širom BiH moraju u narednom periodu dati prioritet brzom i efikasnom procesuiranju slučajeva nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.

VIJESTI

Najnovije vijesti