Štab CZ Srebrenik i ostale gradske službe uspješno su realizirali hitne mjere na otklanjanju posljedica i uzroka koji su doveli do prirodne nepogode koja je početkom ovog mjeseca zahvatila Srebrenik. U proteklih desetak dana uspješno su okončani radovi na sanaciji i uređenju uništenih obala vodotoka prve i druge kategorije, kao i na produbljivanju riječnih korita.
Prema riječima gradonačelnika Srebrenika Nihada Omerovića, uspješno su realizirani i radovi na uređenju oštećenih lokalnih putnih pravaca i sanaciji nekoliko klizišta, a uspješno je realizirana i opsežna akcija dezinfekcije na komplentom popljavljenom području. Prema informacijama Gradsko štaba civilne zaštite Srebrenik, tokom posljednje elementarne nepogode nabujala Tinja i njene pritoke poplavile su 90 stambenih objekata, a pod vodom je bilo i 180 hektara poljoprivrednog zemljišta na kojem su potpuno ili djelimično uništeni poljoprivredni usjevi. Oštećeno je i 35 lokalnih putnih pravaca, a poplavljen je i 21 poslovni objekat u dolini Tinje od Previla do Ormanice.
Zahvaljujući naporima struktura Civilne zaštite i angažiranju velikog broja građevinskih mašina, za veoma kratko vrijeme sanirana su brojna oštećenja na obalama Tinje na više lokacija u Previlama, Tinji, Bjelavama, Dubokom Potoku, Kiseljaku, Špionici i drugim naseljima. Nakon što su uspješno realizirane hitne mjere na otklanjanju posljedica poplava gradonačelnik Srebrenika i komandant Gradskog štaba CZ Nihad Omerović donio je odluku o prestanku stanja elemeentarne nepogode.
Služba za civilnu zaštitu na osnovu ulaznih podataka procjenjuje da su provođenjm interventnih mjera u periodu od 01.06. do 12.06.2019 godine nastali troškovi u visini od cca 350.000,00 KM od čega cca 200.000,00 KM na interventnim mjerama u vodotku I kategorije.
Analizom stanja na teren u Općinski štab CZ Srebrenik utvrdio je i prijedlog mjera na obezbjeđenju finansijskih sredstava i saniranju posljedica nedavne elementarne nepogode:
- Agenciji za vodno područje rijeke Save uputiti dopis za finansiranje troškova nastalih izvođenjem radova na uređenju korita i osiguranju obala vodotoka I kategorije i radovima na ušćima vodotoka II kategorije, koji su nastali tokom trajanja prirodne nepogode od poplava u periodu od 02.06. do 11.06.2019 godine;
- Kroz redovnu proceduru, sačiniti sistemski Plan sanacije lokalne putne infrastrukture koja je stradala prilikom trajanja prirodne nepogode;
- Agenciji za vodno područje rijeke Save, u svrhu otklanjanja posljedica prirodne nepogode od poplava i zaštite od plavljenja gusto naseljenih mjesta, uputiti zahtjev za urgentno djelovanje na izradi obaloutvrda na kritičnim tačkama na rijeci Tinji, prioritetno ( u naselju Bjelave: Glavni most – „Valplast“ u dužini od cca 1000 metara; u naselju Špionica centar: „željeznički most“ – „zelenac“ u dužini cca 1000 metara ); nastavak korićenja rijeke Tinje kroz naselje D.Potok III, gdje postoji već potpisan ugovor; i radove na proširenju korita rijeke Tinje u kanjonu Ormanica.
- Agenciji za vodno područje rijeke Save uputiti dopis za finansiranje čišćenja korita rijeke Tinje, a sve u skladu sa ranije izrađenom projektno-tehničkom dokumentacijom;
- U najkraćem mogućem roku Općinska komisija za utvrđivanje i procjenu šteta izraditi Konačni izvještaj o procijenjenoj šteti, kako bi Općina ispunila uslove za potraživanje sredstava od odgovarajućih institucija Tuzlanskog kantona i Federacije Bosne i Hercegovine;
- U rebalansu budžeta planirati nedostajući iznos sredstava ( osim sredstava posebne naknade koja se prikupljaju po osnovu 05% iz člana 180. Zakona o zaštiti i spašavanju ) za pokrivanje kompletnih troškova angažovanih snaga i sredstava tokom trajanja prirodne nepogode, a sve nakon sačinjavanja konačnog izvještaja o nastalim troškovima. Nedostajuća sredstva od drugih resornih službi, prilikom rebalansa budžeta pozicionirati na ek.kod. 613724 „Usluge za provođenje hitnih mjera u toku djelovanja prirodne i druge nesreće“
M.O.